Torte Cappuccino
Torte Cappuccino

Torte Cappuccino

Kuzhint.com

Perbersit: 500 ml ajke 1 lug gjelle Expresso pluhur(instant) 250 gr qokollad te zez 300 gr qokollad te bardhe 6 ve, krip, 150 gr sheqer 100 gr miell, 50 gr niseshte 2 lug gjelle kakao 1 bakin leter pjekje Pergaditja: 1.

Marrim tepsin 26 cm dhe mbrenda i vendosim leter per pjekje.

Ajken e ziejm me Expresso dhe e largojm nga zjarri. 200 gr qokollad e coptojm ne pjese dhe e qesim tek ajka duke e perzier ne kete menyre qokollada pastaj shkrihet.

Pasi te mbaron kjo e lem te ftohet e mbulojm dhe e lem te qendroj ne nje vend te ftohet per 3 ore. 2.

Ndajm vezet.

Te bardhet e vez me 3 lug gjelle uje te ftohet dhe pak krip i rrahim mir dhe pasi te jete bere si krem i shtojm sheqerin.

I rrahim edhe te kuqet e vez.

Miellin, niseshten, 2 lug kakao dhe bakinin ia shtojm.

I perzim te gjitha bashke dhe e derdhim masen ne tepsi.

Le te pjeket ne furr ne 150 grad per 20-30 minuta pastaj e lem te ftohet. 3.

Torta e pjekur le te prehet ne 4 pjese te barabarta horizontal.

Ajken e pergaditur e rrahim 1 minute me mikser.

Marrim njeren pjese dhe e lyejm me krem, pastaj vendosim mbi pjesen tjeter, prap edhe kete e lyejm me krem.

Marrim edhe pjesen e tret e qesim mbi e lyejm me krem dhe te fundit vetem e vendosim mbi. 4.

Qokolladen e bardh e coptojm dhe e shkrim me 10 gr buter dhe e qesim mbi torte.

Gjithashtu veqmas e shkrim edhe qokollad e zez te mbetur, pasi te shkrihet e lem te ftohet pak dhe mbi torte bejm vija si ne foto.

Torta duhet te qendroj ne frigorifer 1 ore.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  cappuccino  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Princess krofne
 Gjoks pule mediterane
Sheqerpare