Tortë shtresore
Tortë shtresore

Tortë shtresore

Kuzhint.com

Nevojiten ; * 7 vezë * 220 g sheqer * 100 g miell * 320 g çokollatë për zierje * 250 g gjalpë * lëvorja e një portokalli * kripë *1 peciv *2 luge kakao Përgatitja: Thyhen 7 ve, dhe përzihen me sheqer, miksohenmire derisa te bëhet një masë shkumë shume e forte, pastaj i shtohet mielli i perzier me pecivkakao dhe krip duke e perzier ngadal me tel kuzhine(kure te ja qesim millin. Me letër për pjekje mbështillen tepsia (me diametër prej 23 cm), dhe masa e bërë gati qitet në këto kallëp dhe piqet për 7-8 minuta në 200 shkallë C. Shkrihet ne avull qokollada e bardhe mire pastaj largohetnga zjarri dhe tundet përderisa të ftohet.

I shtohet gjalpi i zbutur dhe lëvorja e renduar Ky krem futet në frigorifer për 5 minuta. Pandispanjen e ftohur e ndajm ne tri pjes te barabarta dhe secilen e lyejm me kremin me çokollad duke i renditur njëra mbi tjetrën. Ne fund torta lyhet me krem qokollad dhe zbukurohet me ashkla të lëvores së karamelizuar të portokallit.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shtresore  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krem qokollad
Torte me cola dhe çokolate
4 MENYRA SI TE MESONI TE HANI ME PAK!