Tortë me sherbet nga qumeshti
Tortë me sherbet nga qumeshti

Tortë me sherbet nga qumeshti

Kuzhint.com

Përbërësit: ● 3vez ● 5 lugë sheqer, ● 2 lugë bollgur, ● 2 lugë kakao, ● 9 lugë qumësht, ● 6 lugë miell, ● pluhur pjekje Sherbeti;: ● 400 ml qumësht, ● 3 lugë sheqer. ● sheqer vanilje Dhe per fund ; ● krem nga ajka e embel Përgatitja: Rrahim te bardhët e vezeve, duke shtuar sheqer, pastaj te verdhat e vezëve, bollgurin, kakaon, qumështn, dhe në fund miellin me pluhur per pjekje. Masen e hedhim nëtepsi te shtruar me fletë per pjekje dhe piqet në një furrë te nxeht ne 170 grad.

Provoni me një kruese dhëmbësh, a eshte pjekur. Nxehim qumësht, në të cilën shtojm sheqer dhe vanilje, dhe kur tortë është pjekur, ja qeaimaiper qumështin e ngrohtë. Kur Torta te jet ftohur tersisht e rrahi ajkensi krem dhe ja qesim siper e rrafshojm mir dh e zbukurojm me çokollatë apo sipas dëshirës. http://tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  sherbet  qumeshti  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me kakao dhe koka kola
Torte me limon e bere nga Albana Osmani
Petulla te shpejta me sheqer