Tortë me kompot te qershiave
Tortë me kompot te qershiave

Tortë me kompot te qershiave

Kuzhint.com

Perberesit: 2 luge gjelle miell 1 luge e vogel sode bikarbone 2 luge kakao 2 luge sheqer 2 filgjan jogurt � filgjan vaj Per kremin: 100 gr qokollate e bardhe 100 gr margarine 10 luge sheqer 10 luge qumesht Per dekorim; 200 ml kompot te qershiave 1 pako me zelatin dhe 3 lug uje per ta zbutur Pergaditja: Perzihen me luge mielli, soda bikarbone, kakao dhe sheqeri dhe ngadale shtohet jogurti duke i perzier dhe vaji.

Qiten ne kallep te lyer me vaj dhe te permillur dhe piqet ne tempreature220 grade per 20 minuta.

Pastaj e shkrin qokollaten e bardhe me margarine dhe i shtohet sheqeri dhe qumshtin duke i perzier derisa te shkrihet i.

Pasi te ftohet pandispanja i qitet kremi i ngrohet dhe lihet te ftohet dhe mbasi te ftofet iqitet permbi masa e pregaditur me kompot te qershiave te perzier me zelatin ku me par e keni zbutur me 3 lug uje Ju beft mire!.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  kompot  qershiave  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Buke misri
Ajvar (salcë me speca dhe patëllxhan të pjekur)
Bakllav e pergaditur nga ;Hajrije Sinani