Tortë me badema
Tortë me badema

Tortë me badema

Kuzhint.com

Përbërësit:

80gr bajame të grira,

140gr çokollatë për gatim,

5 vezë,

140gr gjalpë,

250gr sheqer,

50gr bukë e grirë,

20gr miell,

140gr sheqer pluhur,

4 vezë,

300gr lajthi të grira.

Përgatitja:

Thyejmë 5 vezë dhe i ndajmë të bardhat nga të verdhat.

Të verdhat e vezës i hedhim në enën për përzierje, ndërsa të bardhat në një enë anash.

Në enën për përzierje e hedhim gjysmën e sheqerit dhe i rrahim me mikser, derisa të shkrihet sheqeri.

Të bardhat i rrahim me mikser dhe në enë e shtojmë sheqerin e mbetur.

Pasi shkrihet sheqeri, e fikim mikserin.

Në enën për përzierje i shtojmë bajamet e grira dhe përziejmë me lugë.

I shtojmë edhe lajthitë e grira, të bardhat e rrahura, bukën e grirë dhe miellin.

Përziejmë me lugë, derisa të bashkohet masa.

Kallëpin e lyejmë me gjalpë dhe në të e derdhim brumin për tortë.

E rrafshojmë sipërfaqen.

Kallëpin e vëmë në furrë dhe pjekim 20 minuta, në temperaturë prej 175 gradë.

Fillojmë me përgatitjen e kremit.

E copëtojmë çokollatën dhe e shkrijmë në enë mbi avull.

Në enën për përzierje e hedhim gjalpin dhe e rrahim me mikser.

E shtojmë sheqerin pluhur dhe pasi gjalpi fillon të shkumvzohet, shtojmë 4 vezë, një nga një.

Në enë e shtojmë çokollatën e shkrirë të ftohur.

I rrahim me mikser, derisa të bashkohet masa.

Pandispanjën e pjekur e presim përgjysëm.

Copën e poshtme e lyejmë me krem.

E vëmë copën e dytë të pandispanjës.

Me krem e lyejmë tërë tortën.

Pjesët anësore të tortës i kalojmë në bajame të prera në fije.

Kremin e mbetur e vëmë në shiringë kuzhine.

Me ndihmën e shiringës, e zbukurojmë tortën.

Zbukurimin e perfundojmë me 8 kokrra lajthi.

Tortën e presim në copë.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  toska  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe  lule me mak dhe susam
Fileto pule te ferguara
Tatli  e gatuar nga nje fanse e faqes  Aferdita