Tortë e shpejtë me  keksa tiramisu (pishkota)
Tortë e shpejtë me keksa tiramisu (pishkota)

Tortë e shpejtë me keksa tiramisu (pishkota)

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

24 cope biskota pishkote, 600-700 gr luleshtrydhe, 1 puding vanile, 1 puding luleshtrydhe, 900 ml qumesht, 6 luge sheqer

Pregaditja e recetës :

Pergaditen se pari luleshrydhet, pastrohen dhe ndahen ne copeza te vogla.

Ne nderkohe zihen pudingat vecmas e vaniles dhe luleshrydheve me nga 450 ml qumesht dhe nga 3 luge sheqer.

Miret pluhuri i pudinges se vaniles dhe perzihet me 3 luget me sheqer dhe pak qumesht te ftohet kurse pjesa tjeter e qumeshtit vihe te vloj

Kur vlon qumeshti tretesira e pudinges qitet ne qumeshtin vale dhe perzihet derisa te trashet.

Njesoj veprohet edhe me pudingen e luleshtrydhes.

Ne nje kallep te ngushte shtrohet nje folie plasmasi ose alumini.

Ne kete kallep renditen pishkotat nga tri per se gjeri gje gjatesi sipas gjatesise se kallepit.

Persiper pishkoteve qitet nje shtrese e pudinges se vaniljes, pastaj persiper pudinges se vaniljes qitet nje shtrese luleshtrydhe te grira ne fleteza te holla, pastaj persiper luleshtrydheve prap nje shtrse e pudinges se luleshtrydheve.

Persiper pudingave qesim prap nje rend me pishkote dhe prap perserisim praceduren e kremrave dhe luleshtrydheve.

Ne fund fare qesim prap nje rend me pishkote.

Persiper mund ta dekoroni sipas deshires me ajke te embell(hopla)ose krem pana te tundur

Embesira e pergaditur ne kete menyre lihet te ftohet per disa ore ne frigorifer dhe pastaj kthehet permbys ne nje tabaka te rrafshet ku do ta dekorojme.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shpejte  keksa  tiramisu  pishkota  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si të kuroni dhimbjen e dhëmbit në kushte shtëpie?
Tespishte nga M.G
Ja heronjtë e rritjes së shijes