Tortë e shpejtë dhe e shijshme
Tortë e shpejtë dhe e shijshme

Tortë e shpejtë dhe e shijshme

Kuzhint.com

Perberesit: 1 liter qumesht 4 pudinga vanile 1 margarin 300 gr sheqer 200 gr kokos 200 gr arra te coptuara 200 gr biskota te bluara 1 qese shlag ose 150 ml ajek e embel 60 ml qumesht per shllage nese nuk keni ajek te embel 2 lug kakao Per dekorim; 150 grqokollad Pergaditja: Shume eshpejt dhe shijshem.

Se pari zihen pudingat me 1 liter qumesht.

Ne kete mase qesim margarine te rraahur me sheqer derisa te shkumezoj dhe e perziejme mire duke ia shtuar edhe shllagin e rrahur me qumesht te ftoht ose ajken e embel.

Kete mase e ndajme ne tri pjese te barabarta.

Ne njeren pjese qesim biskotat dhe kakaon dhe e perziejme mire.

Ne tjetren qesim kokosin e ne tjetren arrat dhe i rendisim ne nje kallep katrore per emblesira jo shuem te madh (varesisht sa deshirojme te jene shtresat e trasha) por me rendesi eshte te shtrihen mire.

E ne fund mbi te tria shtresat e dekorojm me qokollsden e shkrirne avull. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shpejte  shijshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortë me biskota
Torte me kajsi
Si te gatuajm ; Shendetlije