Tortë ‘Reform’
Tortë ‘Reform’

Tortë ‘Reform’

Kuzhint.com

Përbërësit:

150 gr çokollatë,

300 gr arra,

1 lugë e gjysmë miellë,

8 lugë sheqer,

100 gr rrush i thatë,

10 vezë,

150 gr gjalpë,

30 ml rum,

300 ml shtalpë,

10 lugë sheqer,

Udhëzimet :

Të bardhat e vezës i rrahim me mikser, duke shtuar 10 lugë sheqer.

I rrahim derisa të shkrihet sheqeri dhe derisa të bëhet kremi.

Miellin e hedhim mbi arrat e thërrmuara dhe i përziejmë me dorë.

Miellin dhe arrat i shtojmë në krem.

Përziejmë me lugë, e shtojmë rrushin e thatë dhe rumin dhe përziejmë derisa të fitojmë një masë homogjene.

Tavën për pjekje e lyejmë me gjalpë dhe në të e derdhim brumin për pandispanjë.

E rrafshojmë brumin dhe tavën e vëmë në furrë.

Pjekim 20 minuta, në temperaturë prej 175 gradë.

Ndërkohë, të verdhat e vezës dhe 8 lugë sheqer i rrahim me mikser.

Pasi shkrihet sheqeri, këtë masë e derdhim në një enë të cilën e vëmë mbi një enë tjetër me ujë të valuar në zjarr.

Në enë e shtojmë çokollatën e thyer në copë.

Përziejmë me telin e kuzhinës dhe e ziejmë kremin mbi avull.

Pasi e fiton dendësinë e duhur, kremin e lëmë të ftohet.

Pandispanjën e pjekur e presim në dy copë.

Copën e parë e vëmë në enën për torta.

Në tenxheren me kremin e ftohur e shtojmë gjalpin dhe i rrahim me mikser.

Me këtë krem e lyejmë pandispanjën.

Mbi kremin e vëmë copën e dytë të pandispanjës.

Tërë tortën e lyejmë me krem.

Në enën për përzierje e vëmë shtalpën.

E rrahim me mikser derisa kremi pana ta fitojë dendësinë e duhur.

Shiringën e kuzhinës e mbushim me krem pana, me të cilën e zbukurojmë ‘reform’ tortën.

Zbukurimin e përfundojmë me arra të shtypura.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  reform  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kekè torta nga Lulja La
Torte me biskota ngjyre kafe
Gurabija me llokum