TORTA CIOCCO-RICOTTA
TORTA CIOCCO-RICOTTA

TORTA CIOCCO-RICOTTA

Kuzhint.com

Perbersit : 3 veze 300 gr sheqer 250 gr miell 30 gr kakao 200 ml pana 300 gr ricota (gjize) 1 bustin me livieto pluhur sheqer 100 gr cokollat fondente 100 gr mandole (bajame te grira imet ) Pergatitja. Ne nje ene mikesojme me mikser sheqerin me vezet per 10 min. Me pas shtojme edhe perbersit e tjere nje nga nje, dhe e perzijme mire derisa masa te jete e mire dhe e lirshem. Masen e hedhim ne nje tave ku me pare e kemi lyer me vaj dhe kemi venduar dhe leter furret dhe siper brumit shtojme bajamet e grira imet dhe e fusim ne furre te piqet. Torten e fusim ne furre te piqet ne tem 180 � C per rreth 40-45 min. Pasi torta eshte gati e heqim nga furra dhe siper e dekurojme me pluhur sheqer dhe e servirim. Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  torta  ciocco  ricotta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me kokos nga Besnik Sadije Junuzi
Si te gatuajm  ;   Hasude
Pogaqe e shpejt me susam dhe kos