Toptha me mishë dhe makarona
Toptha me mishë dhe makarona

Toptha me mishë dhe makarona

Kuzhint.com

Toptha me mish te bluar dhe makarona te pergaditur ne tigan:

Perberesit:

2 feta toast,

2 Speca te vogel te kuqe,

300 gr Mish i bluar,

2 Luge qaji salc domatesh,

1 Luge qaji senf,

1 E verdh e vezes,

Piper i kuq,

1 Qepë, 1 Luge gjelle vaj,

425 ml Domate te konservuara per pica,

500 gr Tortellini me ricotta dhe spinaq (te gateshme),

2 Fleta basilikum,

Pergaditja:

Toast-in e zbutim ne uje te ftohet.

Specat i pastrojme i presim ne 4 pjese pastaj secilen pjese e presim ne copa me te vogla.

Mishin e bluar me nje luge qaji salc domatesh, senf, tostin e shtypur dhe te verdhen e vezes e ngjeshim me duar pastaj i hedhim krip, piper dhe piper te kuqe.

Nga masa bejme toptha te vegjel.

Ne tiganin e nxehur hedhim vaj dhe aty i fergojma topthat nga mishi per 5-7 minuta.

Topthat i largojme pastaj nga tigani i vendosim ne nje tepsi dhe i lem ne furre te nxeht 70 Grad.

Qepes ia heqim levoren dhe e presim imet.

Ne po te njejtin tigan i hedhim qepen dhe specat i pjekim paka pastaj ia shtojme 1 luge qaji salc domatesh.

E lem edhe pak te pjeken dhe ia hedhim domatet e konservuara per pica.

Salcen e lem te vloje per 3-5 minuta.

Tortellini e zim ne uje me krip te vluar per 5 minuta.

Basilikumin e pastrojme dhe e presim imet.

E hedhinm te salca duke i shtuar prap krip, piper dhe pak sheqer.

Tortellinin e kullojme.

Pastaj ne Salcen qe ndodhet ne tigan i hedhim tortellinin dhe topthat nga mishi i bluar si dhe basilikumin e mbetur. lecker.


Fjalet kyqe : gjellera  toptha  mish  bluar  makarona  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me mandarina dhe schmand
Byrekë  ne form piramide nga Gaziganja Salihu
Vetit kurative te mushmollës