Toptha me kakao dhe arra
Toptha me kakao dhe arra

Toptha me kakao dhe arra

Kuzhint.com

Perbersit:

1/3 gotes me mielle,

Niseshte 2/3 filxhanit,

1/4 e luges kripë,

225 gr gjalpë e butë,

1/2 filxhanit sheqer pluhur,

150 gr arra ose lajthi te bluara,

1 luge lenge limoni,

3 luge kakao1 lugë vanilje.

200 gr qokollad te shkrir ne avulle.

Pergaditja:

Paraprakisht ngrohim furren ne 175 grad dhe vazhdojem te pergadisim biskotat duke marre nje ene te thelle ku ne fillim hedhim gjalpen e shkrir dhe ne te hedhim kripen, sheqerin pluhur, lengun e limonit, 1 vanilje dhe nishesten gradualisht duke e perzier ia hedhim edhe miellin, arrat, kakaon dhepastaj e formojme brumin.

Nga brumi i fituar formojm toptha te vegjel me dore i renditim ne nje tepsi te shtruar me leter qe te piqen ne 180 grad per 20 min.

Pasi te pjeken i bashkojm dy gjysemat duke i mbushur dhe bashkuar me qokoladen e pergaditur dhe te ftohur.

Ju befshin mire nese i gatuani.


Fjalet kyqe : embelsira  toptha  arra  qokollade  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tatli e shpejt dhe e leht nga ;Lendita Saqipi
Biskota me sherbet
Kjo bime mund ta vrase nje femije per me pak se 15 minuta!!!!