Tiramisu me pandispanje
Tiramisu me pandispanje

Tiramisu me pandispanje

Kuzhint.com

Perberesit per brumin:

100 gr sheqer,

1 Pako sheqer vanille,

100 ml Vaj,

100 ml Qumesht,

100 gr Miellë,

3 Luge gjelle kakao,

Gjysem pako pecive,

Per kremin ju duhen:

500 gr Mascarpone,

50 gr Sheqer,

2 Luge gjelle qumesht,

200 ml Ajke,

20 Biskota per tiramisu,

400 ml Kafe e ftohur,

Per dekorin:

Pluhur kakao,

Pergaditja:

Marrim nje tepsi 24x24 cm e lyejme me vaj.

Furren e nxehim ne 200 Grad.

Rrahim vezet, sheqer vanillen dhe sheqerin me mikser pastaj ia shtojme vajin dhe qumeshtin.

Perzime edhe miellin me peciven dhe e hedhim te masa me vezet.

Brumin e derdhim ne tepsi dhe e vendosim ne furre te pjeket per 15-20 minuta pastaj te largohet nga furra qe te ftohet.

Per kremin perzim mascarpone me sheqer dhe qumesht.

Rrahim ajken me mikser dhe pasi te trashet e hedhim te mascarpone.

Gjysmen e kremin e hedhim siper pandispanjen e sheshojme mire kremin.

I kalojme biskotat per tiramisu me shpejtesi ne kafe dhe i vendosim afer njera tjeter mbi kremin qe eshte mbi pandispanjen.

Pasi te kemi mbaruar me biskotat ia hedhim siper edhe kremin tjeter te mbetur e sheshojme dhe ne fund e pluhurosim me kakao dhe e vendosim ne frigorifer te ftohet per 2-3 ore.

Burimi: chefkoch. de

Perkthimin e ka bërë tegatuajm


Fjalet kyqe : embelsira  tiramisu  pandispanje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tagliatelle me salmon dhe salce
Dieta ideale për secilën shenjë të horoskopit
Dieta Me Grejpfrut