Tiramisu me bukë të thekur
Tiramisu me bukë të thekur

Tiramisu me bukë të thekur

Kuzhint.com

Tiramisu me bukë të thekur Kategoria: Ëmbëlsira E mërkurë, 30 Nëntor 482 herë Përbërësit: 14-16 feta buke e thekur 900 g qumësht 4 lugë gjelle miell 2 e 1/2 gota uji sheqer 1 e 1/2 gotë uji qumësht (pervec 750gr. ) 3 lugë caji vanilie 1 paketë (150 g) pana montata pluhur 2 e � gota uji ujë arrë kokosi ose arra Përgatitja: Rreshtoni bukën e thekur në një tepsi drejtkëndëshe xhami.

Në një tenxhere digjni pak sheqerin, pastaj shtoni qumësht.

Këtë përzierje hidheni sipër bukës së thekur ndërkohë që është e nxehtë. Në një tenxhere hidhni 750 g. qumësht, miellin, vanilje dhe përzieni derisa të formoni një masë si muhalebi.

Hidheni këtë masë sipër bukës së thekur.

Në një enë, përgatisni kremin pana dhe hidheni në katin e sipërm. (Nëse nuk keni mund të mos ia hidhni).

Zbukurojeni me arre kokosi ose arra.


Fjalet kyqe : receta  huaja  tiramisu  buke  thekur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Filet nga mishe lope me gorgonzola dhe sallat rucola
Kek me kajsi të thata
Makarona gjelle  me mishe te bardhe