TESPISHTE
TESPISHTE

TESPISHTE

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 margarin, 1 gote te ujit me vaj, 1 gote te ujit me kos , 6 Gota te ujit miell, 1 Gote miell misri , 1 Pluhur paste

Pregaditja e recetës :

Nje margarine e shkrijme ne avull dhe i hedhim nje gote kos, nje gote vaj dhe dy te verdha te vese..

i perziejm te gjitha dhe ja hedhim miellin e perzier me pluhur paste dhe e ngjeshim me duar

E lyejm tepsijen me yndyre dhe e vendosim brumin ne te e rrafshojm dhe e prejme ne katrore ose cfare do forme qe deshironi.

Tespishten e pjekim ne filllim ne temperatur te lart 200 grad dhe pastaj e zvoglojm ne 150 grade.

Pjekja duhet te zgjate afer nje ore.

Sherbeti: 4 Gota sheqer 3 Gota uje Nje pjese te limonit Sherbetin e qesim qe te vloje qe nga momenti kur e fusim tespishten ne furre.

Tespishta pasi te jet pjekur duhet me qene e vaket e sherbeti i nxeht.


Fjalet kyqe : embelsira  tespishte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

BISKOTA ME  KOKOS
Sardele me perime të freskëta të stinës
Si të depilohuni me dyllë nga sheqeri