Tespishte (tatli) nga Blertë Sejdiu
Tespishte (tatli) nga Blertë Sejdiu

Tespishte (tatli) nga Blertë Sejdiu

Kuzhint.com

Perbersit:

  • 3 gota me vaj
  • 2 gota me qumesht
  • 1 gote uje
  • 2 luge sheqer
  • pak sod bikarboni(sod buke)
  • Miell sipas nevojes

Gatimi;

Ne nje en vlojm te gjithe perbersit e me siperm te lengshem per 20 minuta pastaj ia heshim edhe miellin sipaas nevojes qe nevotet derisa te ndahet brumi nga ena. brumin e gatuar pastaj e qesim ne tepsi e rrafshojm mire ne te gjitha anet dhe e presim si ne foto ose si te deshironi dhe e pjekim ne temperatur 170 grad.

Sherbetin e ziejm ne nje en ku aty qesim 6 gota me uje dhe 4 gota me sheqer dhe kur te jet pjekur tespishtja dhe te jet ftohur pak ia hedhim sipersherbetin vale te nxeht.


Fjalet kyqe : embelsira  tespishte  tatli  blerte  sejdiu  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

ÇFARË KURE DUHET TË NDIQNI PËR KËMBËT E ENJTURA?
Pse duhet te vendosni qepe nen çorape kur te flini gjume? Do ta provonit ju?
Pokace me suxhuk dhe kashkavall