Tave me peshkë ton
Tave me peshkë ton

Tave me peshkë ton

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Fileto peshku, thelpinj hurdhe, domate qershi, domate qershi, ullinj pa fara, vaj ulliri dhe kripe

Pregaditja e recetës :

Tave me peshkë ton nga Monda Kalenja

Presim peshkun ne fileto sa gishti tani vendosim tiganin ne zjarre me dy thelpinj hurdhe dhe me pak vaj ulliri.

I heqim hurdhat dhe vendosim pjeset e peshkut ne tigan sa te marrin vetem nje faqe te skuqur pastaj i largojm duke i vendosur ne tave.

Ne nje tigan tjeter hedhim pak vaj ulliri dhe marrim domate qershi i presim ne kater copa i kavardisim mire e mire, i grime dhe hurdhat dhe i lem qe te skuqen, i hedhim domate qershi dhe ullinj ku me par ia kemi hequr berthamat.

Duke i skuqur e duke i hedhur nga pak uje derisa masa te behet homogjene i hedhim edhe kripe ne tave ku kemi vene copat e peshkut ton e fusim taven ne furre sa te piqet per 30-40 minuta ne 180 grate.


Fjalet kyqe : gjellera  tave  peshke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krelan me miell misri dhe spinaq
Kek me qershi
Byrekë  ne form piramide nga Gaziganja Salihu