Tave me oriz
Tave me oriz

Tave me oriz

Kuzhint.com

Perberesit: 100 gr Oriz, nje spec i kuqe, 200 gr Mish i bluar, nje qepe, 2 Thelpi hudhre, pak Sojasauce te erret, 3 Grushta bizele, korianda, krip, pak xhenxhefil pluhur, piper i kuq pluhur, piper i kuq fara.

Pergaditja:Ziejme veqmas orizin dhe bizelet me uje te kriposur.

Nga mishi i bluar bejme toptha te vegjel dhe i fergojme ne tigan pastaj i largojme nga tigani e i lem anash.

Specin e pastrojme e presim ne katrore dhe e fergojme po ne te njejtin tigan ku kemi ferguar mishin.

Qepet i presim ne katrore pak me te medhenj ndersa hudhren e presim shume imet.

I fergojme ne tigan deri sa te zbuten qepet.

Hedhim topthat nga mishi tek qepet si dhe ia shtojme soja salcen.

Pasi ta kemi perzier masen ia shtojme orizin dhe bizelet.

I hedhim erzat dhe e lem edhe pak minuta mbi zjarre.


Fjalet kyqe : receta  huaja  tave  oriz  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Makarona gjelle  me mishe te bardhe
 Pogaçe te vogla nga Albini Learti Jetishi
Biskota per kafen e mengjesit