Tavë me patate
Tavë me patate

Tavë me patate

Kuzhint.com

Përbërësit 3-4 persona:

1 kg patate,

300 gr sugjuk,

1 kokërr qepë,

1 lugë gjellë salce domate,

1 lug erza te perziera,

Piper të zi,

magdanoz,

Kripë,

Mund ti hidhni erza të tjera po kjo varet vetëm nga ju.

Përgatitja:

Mbasi e kemi grirë qepën e kaverdisim pak me sugjukin kuia hedhim salcën e domateve dhe i trazojmë të gjitha bashkë.

Me pas i hedhim ujin ku e lemë sa të filloj të ziejë duke i shtuar pak krip, piper te zi, magdanoz dhe ne fund i hedhim erëzat e peziera.

I presim patatet dhe sugjukuns si në fotodhe i renditim ne tepsi dhe pastaj siper ia hedhim salcën e përgatitur me par.

E fusim tavën në furrë në temperaturën 200 gradë dhe e lemë deri sa të piqen patatet. Është një tavë shumë e thjeshtë dhe e shijshme.


Fjalet kyqe : gjellera  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me çokolate dhe boronica
Si te gatuajme Kunefe
Kollepite me spinaqe nga Lulja La