Tatlia me lengë portokalli
Tatlia me lengë portokalli

Tatlia me lengë portokalli

Kuzhint.com

Peberesit;

2 filxhan caji vaj,

1 filxhan caji sheqer,

3/4 filxhan leng portokalli,

1/4 filxhan caji konjak,

2 luge te vogla lekure portokalli te grire,

1 luge te vogel kanellë,

1 luge te vogel karafil(pluhur),

1 luge te vogel sod buke,

1 kg miellë,

1 e 1/2 filxhan caji arra te shtupura.

Per sherbetin:

2 filxhana caji mjalt,

2 filxhan caji sheqer,

2 filxhan caji uje.

Ne fillim pregaditim sherbetin me perbersit e siper shenuar.

Ne nje ene i hedhim te gjitha pervec miellit,

Trazojini mire dhe me pas hidhni miellin dhe brumosim deri sa te behet i bute.

U japim forme tatlave (si te deshironi) ose si ne foto dhe I pjekim me 170'C per 20 minuta.

Pai te jen pjekur ia hedhim sherbetin e nxehte, dhe ivendosini tatliat qe ta marrin sherbetin duke e mbuluar me nje pjatence,

Kur te bejm servimin i hedhim siper tyre arrat te blara ose qfar te deshironi.


Fjalet kyqe : embelsira  tatlia  portokall  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë me fëstëk
Si ta largojm eren e pa kendeshme ne aparatet per ftohje (frigorifer)
Puding me dy ngjyra