Tatli turke me bollgur
Tatli turke me bollgur

Tatli turke me bollgur

Kuzhint.com

Përbërësit:

500 gr. bollgur,

Gjysem gote mielle,

Sheqer 1 filxhan, 1. 5 gota kos te holluar, 1 luge ose 5-6 pika lëng limoni, 1 lugë çaji vanilje,

Për garniturë:

Kikirik ose bajame.

Përbërsit për sherbet:

4 gota sheqer, 3. 5 gota ujë,

Lëng limoni, 1 Majë e luges kripë.

Pergaditja:

Marrim bollgurin dhe e perziejm ne nje ene me sheqerin dhe sheqer vaniljen dhe

ne te hedhim pikat e limonit dhe 1 luge çajit sode buke.

Pastaj mases ia shtojme pjesen ujore 1. 5 gota me kos dhe e perziejm perafersisht 2 min dhe

e vendosim ne nje tepsi katrore si en foto duke e drejtuar me lepat dhe siper vendosim bajame

ne meneyr te rregullt duke e prere ne kube dhe e pjekim ngadal per 1 ore ne tem 170 grad dhe

pasi fillon te skuqet e reduktojme nxehtesin..

Ne anen tjeter pergadisim shurupin me:

4 gota sheqer 3. 5 gota ujë Lëng limoni 1 Majë e luges kripë e leme te zihet per 30 min dhe pasi tatlia te jete pjekur ia hedhim sherbetin e

ftohur ne tatli te nxehet dhe ashtu sic eshte e fikur furra e fusim perseri në furrë me sherbet dhe

e lem te qenderoj per 6 ore ne furrë te mbyllur.


Fjalet kyqe : embelsira  tatli  turke  bollgur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

PJESHKA, PEMA QË JU MBRON NGA KANCERI
Ëmbelsirë  e pa pjekur
Embelsire me vishnje