Tatli (tespishte) gatuar nga Egzontina Ismaili
Tatli (tespishte) gatuar nga Egzontina Ismaili

Tatli (tespishte) gatuar nga Egzontina Ismaili

Kuzhint.com

Perbersit :

1 Margarin,

1 gote te ujit vaj,

1 gote te ujit kos,

6 gota te ujit miell,

1 gote te ujit miell misri,

1 peciv ( Puhur per pjekje),

150 gr kokos,

150 gr susam.

Per Sherbet :

4 gota te ujit sheqer,

3 gota uje.

Pergaditja:

Ne fillim e shkrijme margarinen ne nje ene te thelle dhe gradualisht shtojme perbersit si vajin, kosin, miellin, peciven, susamin dhe kokosin keto perberes i bashkojme e hedhim ne tepsi e presim dhe e pjekim per afro 2 ore ne temperatur 180-200.

Pasi te jete pjek tatlia sherbetin e pergaditur ia hedhim kur te dy masat te jene te vokta.

E mbulojme deri sa tatia ta kete thithur sherbetin.

Gatuar nga :Egzontina Ismaili


Fjalet kyqe : embelsira  tatlia  gatuar  egzontina  ismaili  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me marcipan
Maskë super hidratuese me kastravec
Omëlet e mbushur ne furr