Tatli  te rrumbullakta turke
Tatli te rrumbullakta turke

Tatli te rrumbullakta turke

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 Gote vaje, 1 Gote jogurt, 2 veze, 2 Gota mill ose sipas nevojes, 1 Gote grize (bollgur), 1 Gote sheqer pluhur, nje prise krip, 1 pako sheqer vanille, gjysem pako pecive Per sherbetin: 3 Gota uje, 5 Gota sheqer, lengu i gjysem limonit

Pregaditja e recetës :

Bashkojme te gjithe perberesit per brumin e ngjeshim mire brumin dhe me ane te nje teholluse bejme nje pete 2 cm te trashe

Per formen e embelsires shiko foton

Rrathet i beni me ndihmen e nje gote te qajit

Pastaj i vendosim ne tepsi te lyer me vaj dhe i vendosni ne furre te pjeken ne temperatur 175 Grad deri sa te marrin ngjyre te kaft te qelet

Pasi te pjeken i largoni nga furra dhe i leni te ftohen

Per sherbetin hedhni te gjithe perberesit ne tenxhere dhe vendoseni mbi zjarre qe vloje pastaj e largoni nga zjarri qe te ftohet

Shirupin e ftohur e hedhim siper tatliave

Dekorimin e bejm me 200 ml Ajke i rrahim me mikser me pak sheqer dhe i mbushim vrimat e tatlis duke ju hedhur ne fund edhe pak festek ose arra te bluara


Fjalet kyqe : embelsira  tatlia  rrumbullakta  turke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lexo per disa nga vetitë kurative të qershive!
Brokoli kundër leucemisë
Gështenjat, super të shëndetshme