Tatli me susam
Tatli me susam

Tatli me susam

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 paqet susam, 1.5 got vaj, 1 margarin, 1 gote kos dhe 1 peciv, 1 gote miell misri, 1 paqet kokos, mielle sipas nevojes

Pregaditja e recetës :

Gatuajm brumin me 1 paqet susam, 1. 5 got vaj, 1 margarin, 1 gote kos, 1 peciv, 1 gote miell misri, 1 paqet kokos, dhe me mielle sipas nevojes deri sa te trashet brumi pastaj e shtrim ne tepsi si ne foto dhe e pjekim ne fillim ne tempreaturen 250gr dhe pasi te skuqet pak ja ulim temperaturen per. 100 grad dhe ashtu e lem qe te pjeket edhe per 1 ore.

Sherbeti 3 gota sheqer i ziejm me 3 gota uje,

Tatlia duhet te jet e ftoft kur te piqet ndersa sherbeti i nxeht,

Receta per tatli me susam nga Canka A Jashari.


Fjalet kyqe : tatli  susam  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…



Recetat e rekomanduara :

Biskota me gjem kajsie
Supë me spinaq, makarona dhe fasule
Fondant