Tatli  me forma
Tatli me forma

Tatli me forma

Kuzhint.com

Përbërësit :

400 g Miell

200 g Gjalpë

150 gr Arra të grira

150 gr Kokos

50 gr Sheqer

1 Pluhur për pjekje(pecive)

100 ml Ajke (pana)

Përgatitja:

Përziejmë miellin, kokosin dhe pluhurin për pjekje.

Rrahim me mikser vezët me sheqer dhe i shtojmë panën.

Ia hedhim miellin e perzier dhe i përziejmë të gjitha duke shtuar edhe gjalpin.

Mbulojmë brumin me qese kuzhine dhe e lëmë në frigorifer për 30 minuta.

Ngrohim furrën në 180 gradë.

Formojmë toptha nga brumi duke i mbushur me arra te coptuara dhe i vendosim në tepsi me forma si ne foto të lyer me pak gjalpë.

I pjekim ne furre te nxeht ne 180 grad per 25 minuta.

Përgatisim sherbetin duke e zier 15 minuta në temperaturë të ulët.

E heqim nga zjarri dhe kur të ftohet pak i shtojmë lëngun e limonit.

Tatlisë ia hedhim sherbetin të vakët.


Fjalet kyqe : embelsira  tatlia  forma  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gjelle (qorbe) me karota dhe gjoks pule
CILI PËRBËRËS I VERËS SË KUQE NDIHMON NË FUNKSIONIN E MIRË TË
Ëmbelsirë me dekor