Tatli me form gjethi
Tatli me form gjethi

Tatli me form gjethi

Kuzhint.com

Perberesit :

Brumi i pare:

2 ve, 1 filgjan i kafes turke sheqer,

1 filgjan kos,

1 filgjan vaj,

1/2pluhur paste(pecive),

1 qese sheqer vanilje,

miellë.

Brumi i dyte:

1 filgjan i kafes turke sheqer,

1 filgjan kos,

1 filgjan vaj,

1/2 pluhur paste(pecive),

1 qese sheqer vanilje,

1 luge kakao.

500ml uje250 gr sheqer (zihet derisa te piqet embelsira dhe te ftohet).

Miell derisa te trashet brumi qe te punohet me dore.

Pergaditja,

Nga perbersit e me siperm gatuhet nje brumi qe duhet te behet pak me i ngjeshur dhe ndahet kuleq te vegjel nga 20 prej te dyja brumrave.

Pastaj behen ne forem te te ndryshme duke i bashku nje e bardh dhe nje e kaft dhe behen ne forme te nje gjethit ose edhe forma tjera si ne foto, pastaj renditen ne tepsi te lyer me gjalp jo shume afer njera tjetres sepse gjate pjekjes rritet vellimi.

Piqen ne furre te nxeht ne temperatur 180 grad per 20 min.

Mbasi te jen pjekur duhet sherbeti te jet i nxehte kurse embelsira e ftohet ose e kunderta.

Mund ta gatuani kete brum edhe si biskota vetem se gjate gatimit brumit ne te duhet te qitni ehe sheqer.

~ Ju bëfte mirë.


Fjalet kyqe : brumera  tatli  form  gjethi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me çokollatë dhe arrë kokosi
Supë peshku me perime
Maskë me avogado për lëkur të that