Sushi--receta se si pergaditet
Sushi--receta se si pergaditet

Sushi--receta se si pergaditet

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

3 fleta alge Nori, 2 gota oriz, 2luge uthull orizi/ ose uthull molle, Pak krip, Pak sheqer, 1 karrote, 2 qepe te reja, 1 trangull, Pak salmon te tymosur, susam

Pregaditja e recetës :

Tri fleta te algeve nori I pjekim ne furre 6/7 min ne 250 grad c.

Ne anen tjeter vendosim 4 gota uje ne nje ene ne zjarre max.

Pasi te ket mare vale ulim temperaturen dhe shtojme dy gota oriz /te pastruar me pare /dhe mbyllim me kapak.

Pasi te jete zier orrizi e largojme nga zjarri.

Ne nje ene me te vogel trazojme uthullen, sheqerin dhe kripen.

Pasi te jete bere mase e njetrajtshme ja shtojme orizit te vaket dhe e perziejme mire.

Ne tavolinenen e punes vendosim aksesor tavolinash/te punuar nga fije druri, mbi te leter per pjekje dhe mbi te flete algesh nori.

Mbi alge fillojme vendosim orizin duke lene nga te gjitha anet nga pak hapesire te zbrazet.

Ne mes vendosim karrota te prera ne fije, tranguj poashtu ne fije vertiakale, qepe te njoma dhe salmon te tymosur.

Ne raste tjera mund te perdorni dhe peme perime te tjera.

Ngadal fillojme palosjen me ndihmen e mbeshtjellesit te drurit dhe pasi te eshte mbeshtjellur e tere alga, i prejme skajet dhe I prejme pjeset e sushit ne pjese te barabarta.

foto marr nga www. thekitchn. com


Fjalet kyqe : gjellera  sushi  receta  pergaditet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Nëna!    Gjeja me e shtrejte ne jete;
Qofte të mira me djathë
Kroketa me djathë