Supë me perime dhe oriz
Supë me perime dhe oriz

Supë me perime dhe oriz

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

150 gr bizele, 150 fasule, 100 gr oriz, 70 gr mashurka, 2 karota dhe 1 patate, 1 kungull, 1 dege selino, 1 qepe dhe 1 vegete, 1 luge pesto, vaj ulliri dhe kripe

Pregaditja e recetës :

Përgatitni perimet, lajini dhe qërojini dhe pritini në copa të vogla.

Në një enë bashkoni të gjitha perimet përveç bizeleve dhe mbulojini me ujë, ziejini me zjarrë të mesëm për 30 minuta, më pas bashkoni bizelet në supë ndërsa është në zjarr dhe shtoni dhe vegetën, lëreni të ziejë për 10 minuta të tjera, më pas shtoni orizin dhe vazhdoni zierjen për rreth 15 minuta, derisa orizi të jetë zier.

Nëse supa rezulton e trashe, shtoni pak ujë të nxehtë, më pas hiqeni nga zjarri dhe shtoni peston, shërbejeni të ngrohtë.


Fjalet kyqe : supa  supe  perime  oriz  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pete me patate
Cheesecake e lehte me nektarinat
Tortë me banane dhe karamel