Supë me lakra  brukseli dhe patate
Supë me lakra brukseli dhe patate

Supë me lakra brukseli dhe patate

Kuzhint.com

Përbërësit:

200 g proshutë

250 gr lakëra brukseli te prere ne gjysma

400 g gjalpë

1 litër lëng mishi

1thelpi hudhër

kripë dhe piper

Përgatitja:

Pastrojmë lakrat e brukselit duke hequr gjethet e sipërfaqes dhe i presim ne gjysma.

Qërojmë pataten dhe e presim në kubikë të vegjël.

Në një tigan të thellë ngrohim gjalpin me nxehtësi mesatare dhe hedhim qepën e grirë, hudhrën dhe proshutën.

Kur ato fillojnë marrin ngjyrë shtojmë lakrat, patatet, kripën dhe piperin.

Hedhim lëngun e mishit dhe i lejmë të ziejnë për disa minuta me kapak të mbuluar.


Fjalet kyqe : supa  supe  lakra  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mishe pule me rizoto dhe perime nga tegatuajm.com
Biskota per kafen e mengjesit
Torte  me reqel te luleshtrydheve