Supë me kungull dhe qiqra
Supë me kungull dhe qiqra

Supë me kungull dhe qiqra

Kuzhint.com

Nje pjate e thjeshte, e shendetshme dhe me shume shije e cila shijohet mrekullisht si ne vjeshte ashtu dhe ne dimer.

Perberesit :

500gr tul kungulli,

250gr qiqra te konservuara,

pjesen e bardhe te 1 preshi,

1 dege selino,

1 karrot,

1l leng perimesh,

1 dege trumez te fresket,

2 gjethe sherebele,

3 luge vaj ulliri,

disa gjethe majdanoz,

piper te zi te sapobluar

per shoqerim: buke e thekur.

Pergatitja:

Kaverdisim preshin, karroten dhe selinone te prera holle me 3 luge vaj ulliri ne zjarr te ulet derisa te zbuten.

Shtojme kungullin e prere ne kubik (madhesia sipas deshires), sherebelen, trumezen dhe vazhdojme kaverdisjen edhe per disa minuta te tjera duke i perziere shpesh.

Shtojme lengun e perimeve dhe e gatuajme supen ne zjarr te avashem per rreth 20 minuta.

Shtojme se fundi edhe qiqrat e kulluara nga uji i konservimit dhe te shplara mire dhe vazhdojme gatimin edhe per 10 minuta te tjera.


Fjalet kyqe : supa  supe  kungull  qiqra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

kifle te mbushura ( Te gatuara nga Lola Demi)
Gjysem hena me kokos
Torte me banane dhe salce karameli