Stracciatella torte me qershia
Stracciatella torte me qershia

Stracciatella torte me qershia

Kuzhint.com

Perberesit per nje tepsi 26 cm: 75 gr Gjalp 150 gr Biskota per tiramisu 50 gr Bajame te bluara 8 Flete xhelatine 100 gr Cokolate te grryer ne rende 150 gr Cokolate 750ml Kompote nga qershiat (te konservuara) 500 gr Mascarpone 100 gr Sheqer 200 ml Jogurt 150 ml + 150 ml Ajke 25 gr Gjalp Pergaditja: Marrim tepsin e mbulojme me leter per pjekje.

Gjalpin e shkrim.

Biskotat i bluajm dhe se bashku me gjalpin e shkrire dhe bajamet i shperndajme ne tepsi duke e mbuluar bazen e tepsise.

Vendosim tepsine ne frigorifer 30 minuta. Per kremin xhelatinen e zbutim ne uje te ftohet.

Kullojme qershijat dhe i presim ne copa te vogla.

Rrahim me mikser mascarponen, sheqerin dhe ajken.

Xhelatinen e shkrim duke e shtypur ne temperatur te ulet mbi shporet pastaj marrim pak nga kremi me mascarpone e perzim deri sa te tretet pastaj e bashkojme me kremin. 150 ml Ajke e rrahim me mikser pastaj bashke me qershijat, cokolaten e grryer ne rende i qesim te kremim me mascarpone.

Derdhim kremin mbi peten ne tepsi e rrafshojme mire e mbulojme me folie dhe e vendosim ne frigorifer 4 ore. Per glasuren shkrim cokolaten me gjalpin dhe ajken pastaj e lem 25-30 minuta te ftohet.

Pasi te ftohet e hedhim siper tortes duke e mbuluar tere siperfaqen e saj.

Te ftohet torta edhe 30 minuta te tjera pastaj te dekorohet siper me ajke te rrahur dhe qershia. Burimi: http://das-schmeckt-mir. blogspot. de/ Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : embelsira  stracciatella  torte  qershia  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ciabatta-Pizza
Mesoni sa me shume   keshilla per jeten
Pogaçe te mbushura me djathe (gjize) dhe majdanoze