Spinaq ne furre me kaqkavall
Spinaq ne furre me kaqkavall

Spinaq ne furre me kaqkavall

Kuzhint.com

Perberesit: 4 Luge qaji vaj ulliri Nje qepe e prere ne katrore 2 Thelpi hudhre te prera imet 1kg Spinaq i pastruar dhe i prere Gjysem gote qumesht 150 gr Gjize 150 gr Kaqkavall i bluar Krip, piper Pergaditja: Furren e nxehim ne 220 Grad.

Fergojme qepen dhe hudhren ne tigan me 2 luge qaji vaj 5-8 minuta. Spinaqin e hedhim ne nje tenxhere dhe e ziejme 5-8 minuta pastaj e kullojme per tia alrguar tere lengun. Ne te njejten tenxhere ku kemi zier spinaqin e vlojme qumeshtin pastaj ia shtojme gjizen dhe e ziejme 3 minuta duke e perzier masen vazhdimisht.

E largojme nga zjarri ia shtojme spinaqin, qepen dhe hudhren.

I hedhim krip, piper dhe gjysmen e kaqkavallit e perziejm mire pastaj tere masen e derdhim ne tepsin e lyer me 2 luge qaji vaj.

I hedhim siper kaqkavallin e mbetur dhe e vendosim ne furre qe te pjeket 20-25 minuta. te servohet e nxeht duke ia bashkangjitur edhe buken e thekur. Burimi: http://www. marthastewart. com/ Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : gjellera  spinaq  furre  kaqkavall  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me peme dhe zhelatin nga Arife.
Embelsire me çokolate dhe ajk
Dredhëzat dhe boronicat mbrojnë nga infarkti