Speca turshi te pervluar nga tegatuajm
Speca turshi te pervluar nga tegatuajm

Speca turshi te pervluar nga tegatuajm

Kuzhint.com

Pergatitur nga tegatuajm.

Përbërsit:

10 kg. speca somborka,

1 hudhër,

1-2 tuba majdanoz,

250 gr. kripë,

300 gr. sheqer,

200 ml. uthull,

3 litra ujë,

1 lugë të mesme vinobran,

1 lugë të mesme konservans,

1 lugë të mesme piper i zi fara.

Përgatitja:

Së pari somborkave ja u largojm farat dhe i pastrojm mirë me ujë të bollshëm dhe i lojm të kullohen nga uji.

Hudhrën dhe majdanozin i grijm dhe i kriposim pak.

Në tenxhere qesim kripën, sheqerin, uthullën, koservansin, vinobranin dhe ujin.

E lojm të valoj masa.

I marim specat dhe i përvlojmë (për disa sekonda) kur i largojm nga uji i qesim në tepsi të kullohen pak mandej i rendisim në tegull një rend speca pak hudhër një rend majdanoz dhe kështu veprojm deri në fund.

Kur mbushen tegullat dhe rendisim mire specat mandej ja shtojm ujin e mbetur tegullave.

I mbyllim mirë me kapak dhe i lojm në një vend të errët dhe të ftohtë.

Hapen mbas 3 jave.


Fjalet kyqe : turshi  speca  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Katrorë të shijshme  me kremë
Recetë mrekullie për dhimbjet e kurrizit dhe variçet venoze
Sheqerpare nga Vlora