Speca te mbushur
Speca te mbushur

Speca te mbushur

Kuzhint.com

Perberesit për mbushje:

8 Speca te vegjel (4 te kuqe dhe 4 te verdhe),

200 gr Djathe feta,

200 gr Krem gjize me ereza,

3 Thelpi hudhre,

5 Fleta borzilok,

Përbërsit shtes:

1qepë e vogel,

10 Kokrra piperi te zi,

5 Kokrra piperi te kuq,

3 Luge qaji krip,

1 Luge gjelle sheqer,

5 Luge gjelle uthull.

Pergaditja:

Qepen, kokrrat e piperit te kuq dhe te zi, kripen, sheqerin dhe uthullen i vlojme mbi shporet me 2 litra uje.

Specave ua largojme bishtat dhe farat.

I hedhim ne ujin e vluar dhe i lem 5 minuta aty pastaj i largojme dhe i lem te ftohen.

Perzim djathin dhe krem gjizen e perzier me ereza ia shtojme pastaj hudhren e shtypur dhe borzilokun e bluara.

Me kete krem mbushim shirigun e kuzhines dhe pastaj i mbushim specat dhe specat i vendosim ne frigorifer. chefkoch.


Fjalet kyqe : sallata  speca  mbushur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek i mbushur me krem
Torte me molla nga Fitore Ademi Fejza
Cambella