Speca te ferguar me gjizë
Speca te ferguar me gjizë

Speca te ferguar me gjizë

Kuzhint.com

Perbersit:

-1 kg gjizë-1 kg speca-1dl vaj apo gjalpe ose edhe me shume -2 vezë sipas deshire-Kripë

Përgatitja:

Specat ne fillim i pjekim pastaj i qerojm dhe te pjekur dhe të qëruar (qdo speci mbrenda i fusim nga pak krip pastaj )ne nje tigan i fërgojmë me vaj si ne foto dhe tani e shtojmë gjizën e përzier me vezët dhe pak kripën ,

Gjizën e lëmë të vlojë për afër 10 min. pastaj e largojmë nga zjarri.

Gjiza me speca servohet e nxehtë sdomos me nje pogaqe shkon shume mire Emmmm.


Fjalet kyqe : sallata  speca  ferguar  gjize  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pilaf  i shpejtë me fide
Ravioli me djathë e kërpudha
Kifle me susam