Speca jeshil turshi me gjiz
Speca jeshil turshi me gjiz

Speca jeshil turshi me gjiz

Kuzhint.com

Perbersit;

1 kg speca djeks ose pa djek sipas deshires

1 kg gjise e embel

500 ml qumesht

2 luge gjelles krip

1 luge gjelles biber i zi

50 ml vaj ulliri

Pergaditja: Marrim specat i ngrijme ne copa njelloj sikurse ne foto dhe marrim nje kavanoz nga qelqi dhe ne funde hedhim 2 grushta speca i sperkasim me krip dhe pak biber pak vaj dhe ia hedhim 2 luge gjelles ose 3 nga gjiza dhe ekshtu vazhdojme deri sa perbersit te kene mbaruar ne fund ia shtojme qumeshtin dhe embyllim kavanozen per 14 ore qe te pushoje mund te haen edhe pas 2 ore por sa me shume qe qendrojne aq me mire.

Sherbehen me nje pogace te nxeht ju befte mire.....


Fjalet kyqe : turshi  speca  jeshil  gjiz  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallat  verore e perzier
Byrek me kos dhe vezë
Tortë me banane dhe karamel