Speca Djegës Turshi
Speca Djegës Turshi

Speca Djegës Turshi

Kuzhint.com

Perberesit:

  • 250 gr speca te vegjel
  • 2 f. caji uthull e bardhe
  • 2 thelpij hudhra te plota
  • 1/2 f. caji v. ulliri
  • 1 l. supe kripe
  • 1 l. supe piper(me ngjyra mundesisht)
  • 1 vazo qelqi gjysem litroshe e sterilizuar

Gatimi:

Zgjedhim speca te vegjel dhe me nje thike i coptojme ne vende te ndryshme.

I hedhim ne vazo, shtojme kripen e i i mbulojme me uthull.

Duhet te mbulohen plotesisht.

Hedhim hudhrat e specat.

Ne fund shtojme vajin.

E mbyllim mire vazon dhe i leme specat turshi per 3 jave.

Me vone mund ti perdorim. /art& fantazi ne kuzhine

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : turshi  speca  djeges  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte me thjerreza
Pite me mish të grirë
Tortë me lajthi