SI TE USHQEJME FEMIJE INTELIGJENT!
SI TE USHQEJME FEMIJE INTELIGJENT!

SI TE USHQEJME FEMIJE INTELIGJENT!

Kuzhint.com

Fëmijët që kanë mungesë hekuri sidomos në 2 vitet e para të jetës janë të prirur të kenë IQ (koeficient inteligjence), më të ulët.

Hekuri I ulët në gjak lidhet drejtë për drejtë me ulje të kthjellësisë së mëndjes dhe me gjëndje të irrituar të fëmijës. Është parë se me korrigjimin e nivelit të hekurit në gjak vjen përqëndrim më I mirë dhe performancë më e kënaqshme në mësime. USHQIME TE PASURA NE HEKUR: Mishi I kuq i fresket dhe i rritur ne gjelberim Gjethet e panxharit Patatet e vogla me lëkurën e tyre Stafidhet, kumbullat vishnje te thara, kajsite e thara Thjerrzat, fasulet Vezet e fshatit Sardelet Rukola *Mbani mend, burimet bimore te hekurit duhet te shoqerohen me ushqime te pasura ne vitamine C si portokalli, domatet, luleshtrydhet, brokoli, kivi dhe specat e kuq. *Burim hekuri perbejne dhe enet e gatimit si tigane apo tenxhere prej hekuri!


Fjalet kyqe : keshilla  ushqejme  femije  inteligjent  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me banane dhe krem çokolate
Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë!
Njeriu me i vjeter ne botë dhe sekretet e saj