Si te gatuajm buke shtepie
Si te gatuajm buke shtepie

Si te gatuajm buke shtepie

Kuzhint.com

Perbersit :

50 gr tharm buke,

500 ml uje i ngrohet,

1 luge gjelle kripë,

Susam ose fara te zeza per dekor sipas shijes,

Vaj per lyerje.

Pergaditja: Ne nje ene te thelle e sitim miellin me kijdes dhe ne te hedhim kripen dhe tharmin e bukes ose fasacin siç e quajm ne Kosove, pastaj gradualisht shkojme duke i hedhur uje dhe duke e perzier me dore mire e more dhe ashtu deri sa te perfundoj uji.

E mledhim brumin me dore dhe e ngjeshim der sa te mos na ngjitet ne duar dhe ashtu e hedhim ne nje ene tjeter te thell te sperkatur me miell dhe e mbulojm e leme ne nje ambijent te ngrohte dhe e presim per 40 min qe te bymehet brumi.

Pas 40 min.

Marrim brumin e mledhim prap me duar me miell dhe e ndajme ne format e deshiruara dhe madhesi e lyej tepsin me vaj dhe i rendisim duke i lyer siper dhe keshtu i mbulojm per 40 min tjera qe te bymehet prap brumi.

Pasi te kete ardhur brumi i presim me nje thike te mbrehet siper njelloj sikurse ne foto dhe i hedhim fara susamit ose fara te zeza dhe i pjekim per 30 min ne 200 grad.

Ju befte mire


Fjalet kyqe : brumera  gatuajm  buke  shtepie  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Revani -tortë e zezë
  Ëmbëlsirë dëbore me kakao
Torte me fruta  mali nga  tegatuajm