Si të priten qepët pa u përlotur
Si të priten qepët pa u përlotur

Si të priten qepët pa u përlotur

Kuzhint.com

Ka disa truke për të shpëtuar nga lotët gjatë prerjes së qepës. Është mirë të provohen të gjitha, edhe pse disa janë shumë të çuditshme, derisa njëra prej tyre të funksionojë më mirë. Lihet qepa 30 minuta në frigorifer në pjesën e akullit përpara se të pritet. Në periudhën e verës qepa pritet jashtë.

Në dimër, pritet në aspiratorin e furrës së kuzhinës. Lyhet me lëng limoni thika që përdoret për prerjen e qepës …Në këtë mëmyrë pakësohen lotët. Disa minuta para prerjes qepa njomet në ujë të kripur ose në lëng limoni. Gjatë prerjes së qepës përtypet majdanoz Në rast se asnjëra prej këtyre mënyrave nuk ju bind, vini syzet e diellit ose syzet e zhytjes.

Dhe e qeshura do t’u zërë vendin lotëve.


Fjalet kyqe : keshilla  priten  qepet  perlotur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte e shpejte me dredheza
Nje keshille per peshqiret qe pastrohemi!
Mos pini uje ne menyre te gabuar, Ja menyra e drejte!