Si të gatuaani  ballokume
Si të gatuaani ballokume

Si të gatuaani ballokume

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 kg miell misri, 500 g gjalpë i freskët, 8 kokrra vezë, ak finjë zjarri (uji i kulluar nga hiri), 500 gr sheqer

Pregaditja e recetës :

Përbërësit:

------------------------------

1 kg miell misri

500 g gjalpë i freskët

8 kokrra vezë

Pak finjë zjarri (uji i kulluar nga hiri)

500 gr sheqer

---------------------------------

Përgatitja:

-----------------------------

Të gjitha asortimentet përzgjidhen në kushte natyrale.

Gjalpi i freskët tretet dhe vendoset në enën e ballokumes.

Mbi gjalpë hidhet pak e nga pak sheqer dhe të dyja rrihen gjatë nga një lugë druri.

Me pas hidhen vezët një e nga një ndërkohë që rrahja me lugë vazhdon.

Pastaj e ka radhën hedhja e miellit të misrit.

Mielli i misrit hidhet me ngadalë dhe përzihet vazhdimisht me lugën e drunjtë.

Në masën e formuar hidhet pak finjë zjarri.

Rrahja duhet të bëhet me dore.

Brumi i formuar nga kjo përzierje merret më lugë druri dhe vendoset ne topa ne tepsi dhe futet në furrë.

Piqet dhe shërbehet në formën ee biskotave


Fjalet kyqe : embelsira  gatuajme  ballokume  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Supe me perime te stines
Embelsire  me kungulle nga Kaltrina Berisha
Akullore me arom vanilje