Si të dallojmë peshkun e freskët?
Si të dallojmë peshkun e freskët?

Si të dallojmë peshkun e freskët?

Kuzhint.com

Ja ç’duhet të kemi parasysh për të dalluar peshkun e freskët...

Peshku është një nga produktet më të konsumuara në stinën e verës.

Një pjatë e lehtë e me vlera të larta të jodit dhe vitaminës Omega 3.

Por jo të gjithë kanë fatin të jetojnë pranë detit e ta konsumojnë atë të freskët.

Duhet bërë kujdes në treg kur zgjedhim produkte të cilave, vetëm që të mbërrijnë në banak, u është dashur të bëjnë orë të tëra rrugë.

Ja ç’duhet të kemi parasysh për të dalluar peshkun e freskët...

BARKU: nuk duhet të ketë njolla, të çfarëdolloj ngjyre qofshin.

Duhet të jetë i butë dhe jo shumë i fryrë.

ANUSI: duhet të jetë krejtësisht i mbyllur.

VELËZAT: duhet të jenë në ngjyrë të kuqe (jo të zezë), të kenë shkëlqim e pak lagështi.

Kujdes nëse bien erë të keqe.

MISHI: duhet të jetë kompakt dhe i fortë.

TRUPI: duhet të jetë i ashpër dhe kompakt.

SYTË: duhet të kenë shkëlqim dhe të mos jenë të zhytura në zgavra.

AROMA: e peshkut të freskët s’është kurrë e fortë; maksimumi ndihet një aromë e lehtë, për shkak të ujit të detit apo algave.

LËKURA: duhet të jetë e tendosur, e lagësht, jo e shkëputur nga mishi dhe në mënyrë absolute jo e rrudhosur.


Fjalet kyqe : keshilla  dallojme  peshkun  fresket  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me krem dhe qokollad
Sallata caprese
Biskota me badema