Si pergaditet Karameli  - nga tegatuajm.com
Si pergaditet Karameli - nga tegatuajm.com

Si pergaditet Karameli - nga tegatuajm.com

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

200 g sheqer, 200 ml krem, 1 lugë çaji vanilje ekstrakt, nje majë e kripë

Pregaditja e recetës :

Vendosim sheqerin në një tigan të thellë mbi zjarre dhe e perziejm me nxitje atë derisa ajo fillon të shkrihet dhe e përzierjm derisa të gjithë sheqeri te është shpërbërë tersisht.

Sheqeri duhet të marre një ngjyrë të artë dhe te karamelizohet si ne foto sepse po e djegim me shume ajo pastaj do të behet e hidhur.

Hedhim mbi karamel kremin dhe shtojm një majë e kripe dhe ekstrakt vanilje )dhe e perziejm pa nderprer.

Perziejm mirë derisa te merr ngyren e preferuar si ne foto dhe e lëme qe të ftohtë.

Past e jet ftohur e hidhni në një kavanoz qelqi dhe e futeni në frigoriferku do te qendroj per nje javë.

Karramele i pergaditur nga http://tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : salca  karamele  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me kanell dhe kakao
Salate verore me mishë pule dhe perime
Hudhra e mbron dhe e ripërtërin indin e dëmtuar të zemrës