Shtrudel me spinaqë dhe karrota
Shtrudel me spinaqë dhe karrota

Shtrudel me spinaqë dhe karrota

Kuzhint.com

Përbërësit për 8 persona:

1 ose 2 peta byreku,

450 gr. spinaq,

400 gr. karota,

50 gr. djathë kaçkavall 2 thelpinj hudhre,

1 tufë majdanoz,

60 gr. pistakë (fistekë),

50 gr. rrush i thatë,

2 lugë gjelle vaj ulliri,

40 gr. gjalpë,

1e kuqe veze,

Prisni karotat në forma rrethore.

I skuqni me gjysmën e hudhrës; shtoni në te majdanozin dhe i hidhni kripe e piper.

E shtroni këtë masë në petën e byrekut.

Pastroni me kujdes spinaqin; e shtrydhni; e prisni në copa të trasha dhe e skuqni me pjesën tjetër të hudhrës.

Pasi të shtoni kripe dhe piper e hiqni nga zjarri.

Menjëherë më pas hidhni rrushin e thate, pistakët (fistekët) dhe djathin kaçkavall.

E përzieni mirë këtë masë dhe e shtroni në petën e byrekut, mbi shtresën me karota që hodhët më parë. (Shpërndani copat e djathit nëpër të gjithë petën, me qëllim që të mos ketë vetëm në një vend).

E vendosni ‘strudelin’ në një tepsi të lyer me gjalpë dhe përsipër e lyeni me të kuqtë e vezës, të cilën e keni rrahur më parë me pak ujë.

E piqni ushqimin për 45-50 minuta.

Kur të jetë

Gati, sipas preferencave e servoni të ftohtë ose të ngrohtë.


Fjalet kyqe : gjellera  strudel  spinaq  karrota  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte  e shpejt me puding
A ekziston receta për lumturi?
 Goditj ne tru.. Lexoje dhe shperndaje informacionin