Sheqerpare
Sheqerpare

Sheqerpare

Kuzhint.com

Perbersi për 30 copë:

– Miell 1 kg,

– Gjalpë të tretur ose Vital 600 gr,

– Sheqer 350-400 gr,

– Vezë 8 të verdha,

– Sodë 3 gr,

Për shurupin:

– Sheqer 1250 gr,

– Ujë 850 gr,

– Pak vanilje,

– Arra 75 gr,

Përgatja;

Përgatitet brumi i shkrifët duke rrahur gjalpin me sheqerin, shtojmë pjesë –pjesë të verdha e vezëve duke i punuar vazhdimisht, shtojmë miellin të përzier me sodën e bukës.

Zihet brumi duke e punuar me kujdes për të mos e bërë elastik.

Brumi i përgatitur bëhet në formë kulaçi të rrumbullakët, shtypet në trashësi 7-8 mm dhe i vendosim në mes të çdo cope një ose gjysmë thelbi arrë.

Vendoseni në tepsi të thata të pa lyera me yndyrë.

Piqen në temperaturën 230 gradë Celsius për 25-30 min.

Pasi dalin nga pjekja, duke qenë të ngrohta spërkaten me shurup të ftohtë, i cili duhet të jetë i aromatizuar me vanilje.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  sheqerpare  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

KONSUMI I PËRDITSHËM I MISHIT TË KUQ MUND TË SHKAKTOJË…
Ëmbelsirë me bajame(badema)
 Torte me limon (cheesecake)