SHEQERPARE nga Egzontina Ismaili
SHEQERPARE nga Egzontina Ismaili

SHEQERPARE nga Egzontina Ismaili

Kuzhint.com

Sheqerpare :

Pergaditja;

Ne nje en tunden 3 veze me 4 luge sheqer, 1gote te ujit vaje, 1 sheqer vanille, 1 kokos dhe 1 pluher per pjekurina(Pecive) dhe pastaj ju shtohet mielle deri sa masa te largohet nga duarte pastaj formen ja japmi te rrumbullaket i vendosim ne tepsi te lyre me margarin dhe i shtypim pak siper me pirun dhe i pjekim per 20 minuta ne furre te parangrohur ne 200-250 grade qe duhet te jete e nxehte.

Nga kjo mase dalin 30 sheqepare.

Nderkoh sherbetin e ziejm me 4 gota te ujit sheqer tri gota uje.

Sherparet duhet te jen te ftohta ndersa sherbeti i nxehte.

Pasi qe ta qitni sheretin mbuloni me nje tepsi sheqerparet qe ta pijn mire sherbetin me avulle.

Nese vertet i gatuani ateher ju befshin mire!


Fjalet kyqe : embelsira  sheqerpare  egzontina  ismaili  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gurabija  nga Vesa Nina.
Tatlia shumë të shijshme
Bombica me fant