Shambali tatli
Shambali tatli

Shambali tatli

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 gota griz dhe 1 got kos, 1gote e qajit sheqer, 1 luge e mesme sod buke, Per Sherbet nevojiten :, 2 gota sheqer, 2.5 gota uje, 2 pika limon

Pregaditja e recetës :

Ne nje ene i perziejm mire 2 gota griz, 1got kos, 1gote e qajit sheqer, 1luge e mesme sod buke pastaj masen e qesim ne tepsi e prejm si ne foto duke i vendosur siper kikirika pa kryp ose badem dhe pastaj e pjekim deri sa të skuqen ne temp 180 grad per 35 minuta.

Sherbetin e ziejm me 2 gota sheqer, 2. 5 gota uje, 2 pika limon, dhe kur tia qesim siper sherbetiduhet te jet i ftoft ndersa embelsira e nxet.

Shambali tatli nga Kaltrina Berisha


Fjalet kyqe : embelsira  shambali  tatli  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Brusketa me pure dhe domate
Maskë për rritjen e flokëve
Cheesecake e lehte me nektarinat