Sendviqe  me mishe pule, perime, pilaf dhe buk te shtepis
Sendviqe me mishe pule, perime, pilaf dhe buk te shtepis

Sendviqe me mishe pule, perime, pilaf dhe buk te shtepis

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 got uje te vaket, 1/2 luge te mesme krip, 1 luge te mesme sheqer, mielle sipas nevojes, fare te bukes

Pregaditja e recetës :

Buka eshte e pregaditur me 1 gote uje te vaket ne te e trazuar fare te bukes. 1 gjysem luge te mesme krip, 1 luge te mesme sheqer dhe mielle sipas nevojes deri sa te behet brumi dhe e lem te qendroj deri te dyfishohet brumi tani i ndajm ne kueq ia japim formen per sendviq i leme e dhe nje her ne tepsi qe te vijjn dhe ne fund i pjekim ne 200 grad.

Pilafi i pregaditur me ;1 gote oriz, 2 gota uje e qesim ujin te vloj ne uj qesim pak vaj, veget, krip, piper te zi dhe këri dhe orizi qendron ne uj te ftoht 1 ore pastaj pas 1ore i derdhet uji dhe e qesin orizin ne ujin qe eshte tu vlu dhe e lemi ne temperatur shume te ulet deri te shteret uji.

Mishi prehet ne pjes te holla duhet ta rrehim me shtypes per gatim e marinojm me këri, piper, veget, krip, piper te kuq, pak hudhra pastaj e rrotullojm duke e kaluar njeher ne miell, vezdhe pastaj ne thermia buke (prezle) dhe e fergojm kurse

Perimet si specin e kuqe, qepet e rejadhe patelgjanin e zi i fergojm tiganin me vajin ku i kemi fergu me par mishin vetem se i shtojm edhe pak uje dhe nuk i zbutim shume i lem pak me te forta.

Pasi te kemi perfundu me te gjitha e mbushim sendviqin si ne foto duke e shoqruar me pilaf.


Fjalet kyqe : sendviqe  mishe  pule  perime  pilaf  shtepis  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mufins me copa cokollate
Gurabija nga Leonora Maxhuni
Kekë me pak përbërs