Schnitzel me speca dhe makarona
Schnitzel me speca dhe makarona

Schnitzel me speca dhe makarona

Kuzhint.com

Perberesit: 2 Schnitzel ( Fileto nga mishi lopes ose gjele deti), 2 Speca, nje luge qaji piper i kuqe, nje qepe, nje gote uje, nje kube supe, 250 ml Ajke, pak miell, krip, piper dhe vaj ulliri.

Pergaditja : Qerojme qepen, e pergjysmojme dhe e presim ne feta te holla.

Gjithashtu edhe specat i pastrojme dhe i presim ne feta.

Filetove i hedhim krip e piper dhe i sperkasim ne te dy anet me miell.

Hedhim vajin ne tigan e lem te nxehet mire dhe i fergojme filetot ne te dy anet nga 3 minuta dhe pastaj i largojme nga tigani dhe i mbulojme me folie alumini.

Po ne te njejtin tigan hedhim edhe pak vaj dhe i fergojme se pari qepet pastaj ia shtojme edhe specat dhe i lem mbi zjarre per tu ferguar edhe 3-4 minuta.

Ia shtojme piperin e kuqesi dhe 200 ml uje.

Te zihet masa edhe 10 minuta.

Nderkohe ziejme makaronat sipas udhezimeve qe shenojne ne pako.

Mbas 10 minutave tek masa qe kemi hedhur ujin hedhim edhe ajken.

E lem edhe pak minuta te zihet pastaj ia shtojme kripen, piperin si dhe filetot qe kemi pjekur me heret.

Pasi te jene zier makaronat ia largojme ujin dhe i servojme ne pjatesbashku me filetot dhe salcen e pergaditur.


Fjalet kyqe : receta  huaja  schnitzel  speca  makarona  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Djathe ne kushtet e shtepis nga Lulja La
Embelsir  me kivi
Tavë me kunguj dhe beshamel