Schnetzel nga mishi lopes me oriz
Schnetzel nga mishi lopes me oriz

Schnetzel nga mishi lopes me oriz

Kuzhint.com

Perberesit:

 • 1 Qepe e re pranverore
 • 600 gr Fileto mishe lope
 • 200 gr oriz
 • Krip
 • 2 Luge gjelle vaj
 • Piper
 • 1 Luge gjelle gjalp(buter)
 • 1 Luge gjelle miell
 • 300 ml Leng supe
 • 200 gr Ajke
 • 2-3 Luge qaji piper i kuqe

Pergaditja:

 • 1.

  Qepet i pastrojme.

  Ndajme te gjelbren nga e bardha dhe i presim ne rrathe.

  Mishin e presim ne shirita me trashesi 0. 5 cm.

  Orizin e hedhim ne uje me krip te vluar dhe e pergatisim sipas udhezimeve qe shenojne ne pako.

 • 2.

  Ne tigan hedhim vaj dhe e lem te nxehet dhe aty e pjekim mishin me porcione nga 4-5 minuta.

  Mbas 5 minutave ia hedhim siper te bardhen e qepes te prere ne rrathe si dhe i hedhim krip dhe piper.

  Largojme mishin nga tigani dhe e reduktojme nxehtesin e shporetit i hedhim gjalp.

  Ia shtojme miellin dhe e perzime me nje luge pastaj ia shtojme lengun e supes dhe ajken dhe e lem 5 minuta te vloje.

  Ne fund ia qesim mishin dhe i hedhim krip, piper dhe piper te kuqe dhe me qepet e mbetura e dekorojme.

  Te servohet ne pjate se bashku me orizin e zier.

Burimi: www. lecker. de

Perkthimin e ka bere ;http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : gjellera  schnetzel  mishi  lopes  oriz  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Çokollata ndihmon kundër kollitjes!
Si zihet Kosi
Krepa (pallaqinka) me nutella