Sarma me fleta rrushi
Sarma me fleta rrushi

Sarma me fleta rrushi

Kuzhint.com

Përbërësit: 0. 5kg. mish të bluar 30-40 gjethe rushi apo spanaqi 1 gotë oriz 2 qepë 200gr gjalpë Kripë Biber të kuq Biber të zi 150 gr ajkë ose kos Përgatitja: Qepes së fërguar ja shtojmë mishin e bluar, orizin biberin e kuq, biberin e zi dhe i kaurdisim të gjitha per afër 5 minuta.

Këtë mbushje e mbështjellim me gjethet e rrushit apo spanaqit paraprakisht të përvluara.

Sarmat e mbështjellura i reshtojmë në tenxhere, ua shtojmë 2 gota ujë, yndyrën e nxehur në te cilën e kemi tretur 1lug biber të kuq, pastaj i lëmë të zihen.

Sarmat i zijmë në temperaturë të ulët për afer një orë.

Pasi ti largojmë nga zjarri, sarmave ua shtojmë ajkën ose kosindhe i servojm pe perime te ziera.


Fjalet kyqe : gjellera  sarma  fleta  rrushi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rizoto me karkaleca, limon, dhe qumësht kokosi
Pice shtepie nga Lulja LA
 Torte me bruznica dhe çokolladë